Rodzaje miodu i ich zastosowanie

Miód to jeden z najzdrowszych naturalnych słodzików. Przydaje się zwłaszcza zimą, ale tak naprawdę to warto jeść go przez cały rok. Miody nie są jednak identyczne, dlatego przed wyborem produktu dla siebie dobrze jest sprawdzić, na co dany gatunek pomaga i czym się kierować przy wyborze miodu.

Jak stosować miód?
Miód zwykle stosuje się jako dodatek do innych potraw, ale trzeba pamiętać, że pod wpływem bardzo wysokiej temperatury traci on swoje właściwości. Optymalna temperatura dla miodu to około 40-60 stopni C, w bardzo gorących napojach, na przykład herbacie, miód staje się tylko słodzikiem o przyjemnym smaku. To samo dotyczy na przykład ciast – zastąpienie cukru miodem poprawi jedynie walory smakowe, nie sprawi jednak, że ciasto stanie się zdrowsze.

Miód gryczany
Miód gryczany charakteryzuje się ostrym, wyrazistym smakiem. Ma kolor ciemnego złota – kiedy jest w formie ciekłej, wygląda trochę jak bardzo mocna herbata. Jest jedynym miodem, który ma w swoim składzie rutynę, substancję o działaniu wzmacniającym naczynia krwionośne – stosowanie miodu gryczanego na rany sprawia, że szybciej i ładniej się one goją.
Miód gryczany poleca się bardzo często osobom starszym oraz osobom chorym na miażdżycę. Bardzo dobrze działa na poprawę koncentracji. Jest świetnym środkiem na wzmocnienie organizmu po chorobie, jest też idealnym uzupełnieniem diety dla osób pracujących w stresie.

Miód wielokwiatowy
Jest to najpopularniejszy rodzaj miodu, łatwo dostępny i dzięki temu relatywnie tani. Jest idealny jako środek na przeziębienia, astmę, katar sienny, łagodne reakcje alergiczne.
Miód wielokwiatowy, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z nektaru różnych kwiatów. Jego dokładny skład zależy od tego, w jakim miejscu znajduje się pasieka, dlatego należy sprawdzać, z jakiego regionu dany miód pochodzi. Jego właściwości są bardzo różnorodne, uzależnione właśnie od tego, jakie nektary dominują, generalnie jednak uznaje się go za bardzo dobry miód dla alergików uczulonych na pyłki roślin.

Miód lipowy
Miód lipowy to jedna z najcenniejszych odmian miodu. Jest dość trudny w produkcji, stąd jego wysoka cena – można go wyprodukować tylko tam, gdzie jest duże skupisko kwitnących lip. Miód lipowy słynie z walorów smakowych, ma też mnóstwo właściwości zdrowotnych. Jest jasnego, żółtego koloru, w wyniku krystalizacji przybiera postać bardzo drobnych ziarenek.
Działa uspokajająco, obniża ciśnienie krwi, jest niezastąpiony dla osób mających problemy ze snem. Do tego działa wykrztuśnie, więc przydaje się jako wsparcie przy leczeniu chorób układu oddechowego. Pomaga także zbić gorączkę ze względu na właściwości napotne. Przydaje się przy zwalczaniu bakterii i drożdżaków. Lekko rozkurcza naczynia krwionośne, dlatego zaleca się go także przy chorobach układu krążenia.

Miód wrzosowy
Miód wrzosowy to kolejny bardzo wartościowy miód, trudny do uzyskania – to jedna z najdroższych odmian. Ma dość ostry, lekko gorzkawy smak. W stanie płynnym ma ciemny, brunatny kolor, po krystalizacji wyraźnie jaśnieje.
To doskonały środek antyseptyczny. Zaleca się go przy chorobach układu moczowego i pokarmowego. Jest niezastąpiony przy przeziębieniach oraz różnego rodzaju infekcjach. Poleca się go także mężczyznom po 40 roku życia jako środek zapobiegający przerostom prostaty.

Miód rzepakowy
Miód rzepakowy jest wyjątkowo słodki. Ma bardzo gęstą konsystencję i jasny, kremowy kolor. Ze względu na wysoką zawartość glukozy bardzo szybko się krystalizuje.
Poleca się go przede wszystkim na schorzenia układu pokarmowego, wątroby i woreczka żółciowego. Jest to miód o działaniu moczopędnym, pomocny przy schorzeniach nerek, bardzo skutecznie usuwa też toksyny i łagodzi skutki palenia papierosów oraz picia alkoholu. Jest bogatym źródłem żelaza – przyswajalność tego pierwiastka jest na poziomie aż 63 procent.

Miód spadziowy – iglasty albo liściasty
Miód spadziowy pozyskiwany jest z drzew. Spadź to drobne kropelki soku, które wytwarzane są na powierzchni gałęzi i liści. Miód z drzew iglastych jest bardzo ciemny, miód z drzew iglastych ma bardzo jasną barwę. Miód z iglaków uchodzi za smaczniejszy i bardziej aromatyczny.
Miód spadziowy stosuje się na problemy z układem krążenia, choroby stawów, miażdżycę i silny kaszel.